دانلود آهنگ جدید | آسرا موزیک

فول آلبوم دلکش

موضوعات : فول آلبوم ایرانی

تمام آلبوم ها و آهنگ های اجرا شده توسط دلکش

 

بیوگرافی :

 

عصمت باقرپور بابُلی بانام هنری دلکش (زاده ۷ اسفند ۱۳۰۳ برابر با ۲۶ فوریه ۱۹۲۵ – درگذشته ۱۱ شهریور ١٣٨٣ برابر با ۱ سپتامبر ۲۰۰۴)، خواننده ممتاز موسیقی کلاسیک ایرانی است که آوازه بلندش مرزسه نسل از ایرانیان را درنوردیده. وی از معدود خوانندگان زن صاحب سبک ایرانی بود که صدا و شیوه ی خواندنش بیش از چهار دهه معیار و سنجه عمومی ارزیابی دیگر خوانندگان بشمار می رفت[۱] و تا زمانی که می خواند کسی در صدد رقابت با او برنیامد. هنوز سالها پس از خاموشی دلکش، بدون کمترین اغراقی، بخش مهمی از آثار وی نمونه های بی نقص آواز ایرانی محسوب می شوند. اما قطع نظر از صدای بسیار پر قدرت، تواناییهای تکنیکی منحصربه‌فرد و ذوق درخشانش در اجرای آوازها و قطعات موسیقی گوناگون، این شخصیت هنری و اجتماعی دلکش بود که با در هم آمیختن افتادگی و وقار و پرهیز از آلودن دامن هنر به سیاست، او را طی چندین دهه پیاپی به خواننده ی مورد ستایش تمامی طیفهای فرهنگی جامعه ایرانی، و به نوعی “خواننده ملی” بدل ساخته بود. بر خلاف بسیاری از همکاران همدوره اش، نه پیش و نه پس از انقلاب، دلکش زبان آوازش را به مدح نگشود اما هرگز از اجرای قطعآتی که هدفشان تهییج روحیه ملی و میهن دوستی بود دریغ نورزید. مارش ” سرباز وطن ” که اثری است از انوشیروان روحانی نمونه ای است از این قطعات.

او پیش از وقوع انقلاب اسلامی در ایران زندگی پر جنب‌وجوش و مرفهی داشت، پس از انقلاب اما به گونه‌ای ناخواسته به انزوا رانده شد. بانو دلکش سه سال پیش از مرگش چند کنسرت در اروپا و آمریکا برپا کرد و در آغاز هر کنسرت با دوستاران خود این طور سخن گفت:

«اول سلام عرض می‌کنم به تمام هموطنانم. امشب شب خاطرات است. شبی که با آهنگهای من تجدید خاطرات می‌کنید. من با شماها جوان بودم و با شماها پیر شدم و افتخار می‌کنم که امشب در جمع شما هستم.»

عصمت بابلی باقرپور پنبه فروش در هفتم اسفبدماه ١٣٠٣, در بابل، در یک خانوادهٔ پراولاد چشم به جهان گشود. مادرش که پس از مرگ پدر توانایی رسیدگی به تمام فرزندان را نداشت، عصمت نوجوان را در دوازده سالگی نزد خواهر بزرگش به تهران فرستاد. عصمت در دبستان اردیبهشت واقع در خیابان ناصر خسرو تحصیلات ابتدایی را گذراند و جز اولین دانش آموزان دختر بود که در سن شانزده سالگی به سلک پیشاهنگی پیوست. در همین دوران بود که، ظهرالدینی، معلم موسیقی مدرسه هنگام آموزش سرودهای رایج آن دوران به شاگردان، از قدرت و طنین صدای عصمت شانزده ساله شگفت زده شد. معلم مدرسه دختر جوان را به هنرستان موسیقی ملی آن دوران برد و از استادان هنرستان خواست تا صدای عصمت را بشنوند. روح الله خالقی، پس ازچند آزمایش، به قابلیتهای صدای او پی برد و بدین ترتیب دلکش از ١٣١٩ خورشیدی در مدرسه موسیقی به تحصیل آواز پرداخت. از بلند اقبالیهای عصمت جوان ان بود که آموزش او به دست عبدالعلی وزیری سپرده شد. عبدالعلی وزیری پسر عموی کلنل علینقی وزیری بانی نخستین مدرسه موسیقی نوین در ایران بود و در عین حال از نزدیکترین دست پرورده های او. عصمت تخلص هنری بدیع و پرمسمای خود را نیز مدیون استادش عبدالعلی خان بود.[۲] دلکش در دوران چهار ساله تحصیل از محضر دیگر استادان برجسته ان دوران بهره جست که از این میان باید مشخصا ازعلی اکبر خان شهنازی و ابوالحسن صبا یادنمود. صبا ضمن آموزش ریتم و جمله بندی های آوازی به دلکش موجبات آشنایی وی با یکی از برجسته ترین و با استعدادترین شاگردان خود را به نام مهدی خالدی فراهم ساخت. این آشنایی که نخستین دوران زندگی هنری هم دلکش و هم مهدی خالدی را رقم زد با استخدام دلکش در رادیو تهران در اوایل ١٣٢٤ خورشیدی آغاز شد و هفت سال بعد در ١٣٣١ پایان گرفت.[۳] این دوران هفت ساله که راه را برای ورود دلکش و خالدی به جرگه برترینهای موسیقی ایرانی گشود، بدود تردید از درخشانترین و پربارترین دوران موسیقی معاصر ایران محسوب می شود.

دلکش دو بار ازدواج نمود. بار نخست با شاپور یاسمی و بار دوم با داریوش فزونمایه. وی از این وصلت اخیر صاحب فرزند پسری شد به نام ” سهیل “[۴]. ازدواج با شاپور یاسمی، فرزند رشید یاسمی، ادیب مشهور، و برادر سیامک یاسمی، سینماگر و فیلمساز دهه های ٣٠ و ٤٠, دلکش را به سینما هم کشاند و در مجموع در ۱۰ فیلم ظاهر شد، فیلمهایی که گرچه سرگرم کننده بودند ولی در ردیف آثار تأثیرگذار سینمای ایران قرار نمی‌گیرند. هنر آواز دلکش، اما بر عکس، تأثیرگذار بود.

دلکش،در واقع بیش از آنکه نام هنری عصمت باقرپور باشد، نام دورانی درخشان از موسیقی ایرانی در یکصد سال اخیر است. دورانی که او در پدید آمدنش نقشی بسزا داشت. دورانی که مشترکاً به نام او و مهدی خالدی رقم خورده و باز شناخته می‌شود. [۵] در تاریخ موسیقی معاصر ایران خوانندگانی که آوازه‌شان ایرانگیر شده و آثارشان مرز سه نسل را درنوردیده است از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمی‌رود. بی گمان عصمت باقرپور یکی از آنان است. دلکش همواره مورد ستایش دیگر بزرگان موسیقی ایران و همکاران و همدوره هایش بود. غلامحسین بنان که خود آثار مشترکی با دلکش اجرا کرده است در مصاحبه ای از او به نام ” خواننده درجه اول زن ” دوران خود یاد می کند[۶]. محمودی خوانساری نیز به نوبه خود بر این باور بود که ” بسیاری از خوانندگان مرد باید بنشینند و با گوش سپردن به آواز دلکش راه و رسم صحیح خواندن را بیاموزند.[۷] تاثیر شیوه آوازی دلکش هم نزد همدوره هایش مشهود بود و هم نزد خوانندگانی که در دوران کناره گیری اش به جرگه هنر پیوستند. در گروه اول باید از پروین، الهه و یاسمین نام برد که گر چه فعالیتشان ده سالی پس از دلکش آغاز شده بود، با اینحال همدوره های دلکش بشمارمی روند چون عمده کارهای هنری ایشان نیز کمابیش محصول همان مقطع زمانی، یعنی دو دهه ٣٠ و ٤٠، می باشد. هر سه آنها بر تاثیر دلکش گواهی داده اند. یاسمین در مصاحبه ای که اخیراً از او در دسترس عموم قرار گرفته[۸] میگوید تا چه اندازه در صدد الهام پذیری از دلکش بوده است و چهچهه ها و فرود و فراز هایش متاثر از او هستند. الهه دیگر خوانندهٔ سرشناس که سه سال پس از مرگ بانو دلکش از این دنیا رفت، در مصاحبه ایی با علی تابش در سال ١٣٥٣, دلکش را پس از قمرالملوک وزیری بزرگترین خوانندهٔ زن می داند : «من برای قمرالملوک وزیری احترام قائلم، برای اینکه قدمی که او برداشت آن شرایطی که کسی نمی‌توانست بیاید بخواند ولی بعد از او همه باید بدانند خانم دلکش خواننده پر قدرت و مسلط بود.» در گروه دوم باید مشخصا ازهایده یاد کرد که در جایی گفته بود: «من خواندن آواز و تصنیف را در واقع از طریق رادیو و شنیدن صدای بانوی آواز ایران خانم دلکش آموختم. اما سیمین غانم را نیز نباید از خاطر برد. وی گر چه شهرت خود را مدیون ترانه های پاپ و آثار بابک بیات، فریدون شهبازیان و لاچینی می باشد، اما در آغاز کارش به مدد علی تجویدی قصد داشت درست جای پای جای دلکش بگذارد. شباهت فراوان صدایش با دلکش و پیروی آشکار از سبک و شیوه او، سیمین غانم را به عنوان دلکشی دیگر به ایران پایان دهه ٤٠ و آغاز دهه ٥٠ می شناساند. با این حال وی از لحاظ تکنیکی با دلکش فاصله داشت و هرگز در آوازهای کلاسیک ایرانی طبع خود را نیازمایید. پس از بازخوانی چند ترانه مشهور دلکش سیمین غانم به جرگه خوانندگان پاپ پیوست. اما هراز چند گاهی آهنگهایی از آهنگسازان برجسته موسیقی کلاسیک ایرانی اجرا می کرد و می کوشید شیوه ای مجزا از دلکش برای خود بجوید. با اینحال وی همواره زیر سایه سنگین دلکش باقی‌ماند.

دانلود فقط با IP ایران مقدور میباشد

نظرات

67

avatar
66 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
65 Comment authors
علی غلامیmusic managerپارساAlone boyایرانی Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین محبوبترین
اطلاع رسان
محمدرضا
میمهان
محمدرضا

دست شما رو میفشارم و میبوسم برای شما آرزوی بهترینها رو دارم لباتون همیشه خندون

جلیبل
میمهان
جلیبل

فقط میتوانم از زحمتی که در جمع اوری و قرار دادن روی سایت کشیده اید تشکر نمایم0خسته نباشید

رسول
میمهان
رسول

از زحمات شما قدر دانی می شود .امیدوارم که موسیقی سنتی دوباره شکوفا شود .ممنون .

نریمان
میمهان
نریمان

با سلام: اززحماتیکه برای موسیقیایران کشیدید کمال تشکررا دارم

محمدرضا
میمهان
محمدرضا

پدرم طرفدار دلکش بود من با اهنگهاش خاطره دارم روحش شاد خاننده سنگینی بود.دست شما درد نکنه شاد باشید

سیروس
میمهان
سیروس

عالی ممنون………

کاوه
میمهان

علی ممنون

mehran
میمهان
mehran

از زحمات جنابعالی تشکر می کنم اگه میشه اهنگ تمام خواننده های زن ایرانی را جهت دنلود در سایت قرار دهید

kiyana
میمهان
kiyana

merc ali bd

امین
میمهان
امین

تشکر

احمد
میمهان
احمد

واقعا کار زيبايي کرديد….ممنون از شما خوبان

mahdi
میمهان
mahdi

تشکر ازشما که این آهنگ ها رابه صورت فرشرده گذاشته اید چون راحت تر می شود داندلود کرد

عزیز
میمهان
عزیز

با کمال تشکر

hasan
میمهان
hasan

خیلی خوب بود دستتون درد نکنه

ابولفضل
میمهان
ابولفضل

مرسی شما مروج فرهنگ ایرانی هستید

حمید
میمهان
حمید

بابا ادمین حد اقل جواب تشکرهای این بندگان خدارو بده

وب سایت خوبی داری

لایک داری 100000000000000000000000000000000 تا

ایرن
میمهان
ایرن

سلام بزرگان خوش ذوق دوستون داریم ممنون از همه شما
با احترام و عشق فراوان

مجتبی
میمهان
مجتبی

واقعا مرسی موفق باشید

بهمن
میمهان
بهمن

خیلی عالیه من که راضیه راضیم

محسن
میمهان
محسن

Thanks

داود شهربابک
میمهان
داود شهربابک

سلام با تشکر از اهنگ های قشنگتون همیشه شاد باشید که باعث شادی هستین

بهزاد
میمهان
بهزاد

ازتون خیلی ممنونم
سالم و تندرست باشید

mohammad.k.w.B
میمهان

سلام خیلی ممنوع ازاین سایت خوبتون

ali
میمهان
ali

از زحمات شما قدردانی میکنم.فقط لطف کنید البومهای جدید همه خواننده ها را در سایتتون قرار دهید تا سنگ تمام را گذاشته باشید.

سیاوش
میمهان
سیاوش

عالیه مرسییییییییی

امین
میمهان

عالیییییییییئ

حمید
میمهان
حمید

فراتر از عالی ممنون

رامان
میمهان
رامان

بسیار عالی…وممنون از اینکه خیلی راحت میشه دانلود کرد

زهره
میمهان
زهره

سلام و خسته نباشید.واقعا ممنونم خیییییییییییییلیعالی بود.

فرنگیس
میمهان

سلام و عرض ادب خدمت شما
بینهایت سپاسگزارم از شماکه آهنگهای بانو دلکش رو گذاشته بودین

مهدی
میمهان

سلام
لازم دیدم کمال تشکر و سپاس خود را خدمت شما بزرگواران عرض کنم
پیروز و پایدار باشد

علی
میمهان
علی

آقا واقعا ممنون

محمدرضا
میمهان
محمدرضا

واقعا perfectعالی بود.!!!!!

شهلا
میمهان
شهلا

سلام سایتتون واقعا بهترین سایت دانلود موسیقیه و هیچ مشکلی نداره عالی . ممنون

نیما ک
میمهان
نیما ک

بی نظیرید ماشاالله

محمد
میمهان
محمد

واقعا عالی بود مرسی

سامان
میمهان
سامان

سایت دیگه وجود نداره که این همه خوب باشه بابا جون فداتون شم

وحید
میمهان
وحید

بسیار عالی ، واقعا لذت بردیم ، سپاس .

پدرام
میمهان
پدرام

من هم بنوبه خودازتون تشکروقدردانی میکنم ازحسن رفتارشما وصلیقه عالیتون متشکرم

معصی
میمهان
معصی

سلام.از بابت زحماتتون سپاسگزارم.

اماني
میمهان
اماني

اقايون دمتون گرم خيلي خيلي خيلي ممنونيم

اماني
میمهان
اماني

اقايون دمتون گرم خيلي مردين

fereydpoon
میمهان
fereydpoon

اقا چه صدایییی . احسنت به دلکش و شمایی که ترانه هاش رو در اختیارمون گزاشتین

حسین نظری
میمهان
حسین نظری

عاااااالی بود متشکر از خدمات شما

نادر عاشوردخت
میمهان
نادر عاشوردخت

با درود من یکی از ارادتمندان به بانو دلکش هستم و صدای پاک و پرقدرتش را دوست دارم. از اینکه چنین آثاری را در اختیارمان گذاشتید سپاسگزام. در پناه ایزد منان پیروز باشید.

Davood
میمهان
Davood

خیلی ممنون.

خسرو
میمهان
خسرو

با تشکر از زحمات شما ولی اینها همه ترانه های خانم دلکش نیست. ایشان متجاوز از 300 ترانه اجرا کرده است . اگر باقی آثار ایشان هم بدست بیاید بسیار سودمند خواهد بود که حداقل یادمان نرود موسیقی ناب چه طعمی دارد.

حمیدرضا
میمهان
حمیدرضا

با سلام خدمت شما مدیر محترم این سایت از اینکه زندگی نامه و فول البوم این خواننده محبوب را برایمان جمع اوری کردید ممنونم موفق باشیدضمنا فول البوم مرضیه و پیشکسوتان دیگر هنر موسیقی ایران را هم بگذارید.

taher
میمهان
taher

باسلام ممنون از جهت تدوین بیوگرافی و گردآوری آوازه های هنرمند عزیز و گرانبها بانو
دلکش،خدایش بیامرزد.
باسپاس-طاهر

محسن
میمهان
محسن

واقعا دست شما درد نکنه.

برترین مطالب اسرا موزیک
خوانندگان ایرانی
# الف ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ر ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
هیچ هنرمندی یافت نشد!
فول آرشیو خوانندگان
فول ویدیو خوانندگان
به زودی از آسرا موزیک
دانلود آهنگ جدید مهرزاد امیرخانی به نام خیلی خیلی بیشتر دانلود آهنگ جدید محمدرضا هدایتی به نام کاشکی زمستون نبودم دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام ماه عسل (تیتراژ پایانی) دانلود آهنگ جدید بنیامین بهادری به نام عشق احساس دانلود آهنگ جدید علیشمس و مهدی جهانی به نام آدم بدی نبودم دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری به نام بغض دانلود آهنگ جدید روزبه نعمت الهی به نام زمستون دانلود آهنگ جدید علی عبدالمالکی به نام زمستون آسرا موزیک asramusic دانلود آهنگ دانلود آهنگ با لینک مستقیم شاخص دانلود آهنگ جدید منتخب آسرا